Istnieją sytuację, w których izolacja obiektu nie spełnia powierzonych jej zadań. Konieczne może być wtedy wykonanie nowej izolacji poziomej. Kiedy jest to konieczne, jak przebiega proces i co jeszcze warto o nim wiedzieć? Tego wszystkiego i jeszcze więcej dowiesz się z poniższego artykułu.
Kiedy izolacja pozioma ścian jest koniecznością?
Przedmiot zainteresowania tego artykułu to izolacja pozioma ścian, a więc działanie przeciwwilgociowe, określane często także jako osuszanie budynku. Zastosowanie tej metody jest wskazane w przypadku pojawienia się w murach wilgoci pochodzenia kapilarnego. Co to takiego? Wilgoć kapilarna to taka, która pojawiła się w obiekcie ze względu na jego niewłaściwą izolację. Nieszczelność izolacji może wynikać z jej starości lub niepoprawnego wykonania. Szczeliny sprawiają, że przenika przez nie woda zgromadzona w gruncie. W takiej sytuacji osuszanie tradycyjnymi metodami, z zastosowaniem nagrzewnic i innych tego typu urządzeń, daje jedynie doraźny efekt. Aby rozwiązać problem raz na zawsze, konieczne jest przygotowanie nowej izolacji poziomej.
Poszczególne etapy pracy
Należy wspomnieć, że dostępne są różne sposoby wykonywania izolacji poziomej. Stosuje się metodę wbijania blach chromowo-niklowych, a także metody chemiczne. My jednak zajmiemy się omówieniem metody podcinania, jako najbardziej innowacyjnej, i co najważniejsze, najskuteczniejszej.
Zabieg osuszania przez podcinanie składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest określenie linii cięcia. Mowa o niezwykle ważnej czynności, która decyduje o bezpieczeństwie zabiegu. Ważne jest, aby działaniem tym zajęli się specjaliści, którzy wyznaczą linię w odpowiednim miejscu, wolnym do przewodów i innych przeszkód. Następnie przychodzi czas na wykonanie bardzo precyzyjnego cięcia. Później specjaliści ostrożnie wkładają w szczelinę przygotowaną wcześniej płytę izolacyjną z tworzywa sztucznego. W następnym kroku w płytę wbijane są kliny, których zadaniem jest zapobieganie osiadaniu budynku. Na koniec pozostają już do wykonania wyłącznie prace wykończeniowe. W ten sposób izolacja pozioma ścian z zastosowaniem metody podcinania zostaje zakończona.
Ile trwa proces i jakie daje efekty?
Z opisu zabiegu można byłoby wnioskować, że izolacja przez podcinanie to skomplikowany i długi proces. Nic bardziej mylnego. Oczywiście, można mówić o pewnej złożoności niezbędnych do wykonania czynności, jednak w wykonaniu profesjonalistów proces przebiega gładko. Jeśli chodzi o czas realizacji, najczęściej wynosi zaledwie 3-4 dni. Nie można natomiast pominąć kwestii efektów zabiegu. Otóż wykonawca osuszania omawianą metodą daje nawet 30 lat gwarancji. Eksperci jednak twierdzą, że izolacja pozioma ścian wykonana metodą podcinania zapewnia skuteczność nawet przez 100 lat.
W niektórych przypadkach wykonanie nowej izolacji poziomej budynku jest absolutnie niezbędne. Najlepiej sięgnąć wtedy po metodę podcinania, która daje trwałe efekty. Ważne jest, aby pamiętać o zatrudnieniu do tych działań kompetentnych i doświadczonych fachowców.
—
Artykuł sponsorowany
przydatny poradnik