Jakie oszczędności w ciągu roku generuje rekuperator?

Rekuperator to kluczowy element systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (tzw. rekuperacji), na którą decyduje się coraz więcej właścicieli mieszkań poszukujących innowacyjnych rozwiązań dla domu, będących nie tylko bardziej ekologicznym wyborem, ale również sposobem na znaczną oszczędność. Rekuperacja umożliwia bowiem odzyskanie ciepła z wywiewanego powietrza, co przekłada się w praktyce na niższe rachunki. Sprawdź, jak działa rekuperator, jakie korzyści przynosi i w jaki sposób pozwala zadbać o domowy budżet!

W jaki sposób działa rekuperator?

Rekuperacja to zaawansowany rodzaj wentylacji, która dostarcza świeże powietrze z zewnątrz i wymienia je z tym zużytym, pochodzącym z wewnątrz pomieszczenia. Powietrze nawiewane z zewnątrz przechodzi wówczas przez specjalne filtry, gdzie powietrze oczyszczane jest z niepożądanego smogu, kurzu czy innych drobnoustrojów.

Rekuperator pozwala dodatkowo na odzysk ciepła z wentylacji – kiedy powietrze jest pobierane z zewnątrz, a temperatury nie są wysokie, automatycznie jest ono ocieplane poprzez to wyciągane z budynku. Urządzenie to jest częścią większego systemu, na który składają się: kratki wyciągowe i nawiewne, rury, złączki, wymiennik ciepła, jednostka chłodząca i pompa ciepła.

Dlaczego warto zainwestować w rekuperację?

Rekuperator to urządzenie przeznaczone dla każdego, kto chce zyskać świeże i czyste powietrze w domu, zmniejszając przy okazji koszty ogrzewania. Wentylacja tego typu jest rekomendowana szczególnie dla nowego budownictwa, gdzie można dokładnie zaplanować wygodny montaż rekuperacji, jednak rekuperatory – po przeprowadzeniu niezbędnych prac modernizacyjnych i ewentualnie remontowych – z powodzeniem instaluje się również w domach już istniejących.

Dlaczego warto zainwestować w to rozwiązanie? Przede wszystkim z uwagi na wspomniany już fakt, że rekuperacja umożliwia efektywną wymianę zużytego powietrza, zapewniając w ten sposób czyste i świeże powietrze. W miesiące letnie urządzenie skutecznie ochładza budynek, natomiast zimą wspomaga jego ogrzewanie. Montując system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, zyskuje się również większą kontrolę nad ilością nawiewanego i wywiewanego powietrza.

Rekuperator zapewnia również filtrację powietrza, dzięki czemu jest ono wolne od smogu, pyłów, kurzu czy bakterii. Jest to szczególnie ważne dla alergików lub osób, które są wrażliwe na wszelkie nieczystości znajdujące się w powietrzu. Rekuperacja pomaga także usuwać niepożądane zapachy (pochodzące np. z gotowania), co dodatkowo zwiększa komfort przebywania w pomieszczeniu.

Ile możesz zaoszczędzić dzięki rekuperacji?

Możliwość optymalizacji domowych rachunków to z pewnością jeden z argumentów, które najsilniej oddziałują na osoby rozważające inwestycję w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Aby zobaczyć realne obniżenie wydatków, warto wziąć pod uwagę wszelkie zobowiązania finansowe związane z korzystania z prądu, ogrzewania itd. Rekuperator pozwala dodatkowo na wprowadzanie zmian w zakresie zapotrzebowania na kilowatogodziny. Jak wynika z szacunków specjalistów, dzięki temu rozwiązaniu można zredukować wysokość rachunków nawet o 50%. Dodatkowo warto zauważyć, że zamontowanie systemu wentylacji powietrza wyraźnie zwiększa wartość domu lub mieszkania.

 

Artykuł sponsorowany

Rekomendowane artykuły

0 komentarzy

  1. Fajnie o tym poczytać, bo nigdy nie wiedziałem co to ten rekuperator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *