Malowanie dachówki ceramicznej jest potrzebne, aby pokrycie dachowe prezentowało się estetycznie i nie uległo zniszczeniu na przykład pod wpływem wilgoci. Aplikację farby możesz wykonać samodzielnie, pamiętając o przygotowaniu podłoża oraz nakładaniu emalii w odpowiednich warunkach.
Dlaczego warto wykonać malowanie dachówki ceramicznej?
Malowanie dachówki ceramicznej to świetny sposób na to, aby odświeżyć pokrycie dachowe i przywrócić mu naturalny kolor, dzięki czemu będzie ono prezentowało się atrakcyjnie. Jeśli zastosowana zostanie przez Ciebie wysokiej jakości emalia, na przykład taka, jak dostępna na stronie https://polifarb.lodz.pl/pl/432991-398-farba-eko-lowicyn-wodorozcienczalna-akrylowa.html, podłoże zostanie zabezpieczone na wiele lat przed:
- promieniami UV, które mogą powodować żółknięcie pokrycia dachowego;
- kwaśnym deszczem, wywołującym nierzadko ubytki w dachówce;
- wykwitami typu glony czy porosty, które negatywnie wpływają na estetykę.
Farba do dachówki ceramicznej jest potrzebna również po to, aby ochronić pokrycie dachowe i izolację przed przenikaniem wody. Może do tego dojść na przykład wtedy, gdy dach jest nieszczelny i doszło do intensywnych opadów śniegu.
Jak przeprowadzić malowanie dachówki ceramicznej?
Aby pokrycie dachowe przetrwało wiele lat bez konieczności wymiany, co jest korzystne pod kątem finansowym, farba do dachówki ceramicznej powinna być aplikowana co kilka – kilkanaście lat. Sprawdź, jakie etapy należy uwzględnić w trakcie tego procesu.
1. Przygotowanie do malowania – ocena stanu dachu, zakup farby i narzędzi
Zanim wykonasz malowanie dachówki ceramicznej, sprawdź, czy jest ono potrzebne. Każdego roku, najlepiej po zimie, oceń stan dachu – jeśli zauważysz wykwity glonów czy uszkodzenia, zdecyduj się na nałożenie farby.
Kolejny krok to zakup odpowiedniej emalii. Świetnie sprawdzą się wyroby firmy Polifarb Łódź, która ma wieloletnie doświadczenie na rynku wyrobów malarskich, produkując wysokiej jakości emalie. Ich cechy to:
- odporność na czynniki występujące w otoczeniu, w tym atmosferyczne, mechaniczne czy chemiczne;
- trwała kolorystyka, która przetrwa wiele lat;
- elastyczność, dzięki czemu farba nie pęka i nie odkształca się;
- szybkie schnięcie i dobre krycie podłoża, co ułatwia malowanie dachówki ceramicznej.
Pamiętaj, aby dobrać odpowiednią ilość farby. Łatwo to obliczyć, mnożąc długość i szerokość dachu, a do otrzymanego wyniku dodając 10%. Nie zapomnij wziąć pod uwagę wykuszy czy opierzeń.
Poza emalią musisz wyposażyć się w odpowiednie narzędzia. Przyda się wałek albo pistolet natryskowy, natomiast w przypadku wykończeń warto zastosować pędzel. Kup lub wypożycz również myjkę ciśnieniową, za pomocą której oczyścisz pokrycie dachowe. Przygotuj też papier ścierny, który posłuży Ci do usunięcia starych warstw malarskich czy wykwitów pleśni (możesz także użyć szlifierki), oraz szpachelkę, dzięki której uzupełnisz ubytki. Niezbędne będą także szelki bądź uprząż oraz kask, które sprawią, że praca na wysokości stanie się bezpieczna.
Farba do dachówki ceramicznej powinna być nakładana wałkiem lub pistoletem natryskowym, co usprawni prace. Pędzel warto wykorzystać w przypadku trudno dostępnych miejsc, na przykład krzywizn i załamań połaci.
2. Oczyszczenie podłoża
Aby farba do malowania dachówki ceramicznej miała odpowiednią przyczepność do podłoża, musisz pozbyć się wszelkich nalotów. Zwykle wystarczy myjka ciśnieniowa, choć w przypadku silnych wykwitów, na przykład glonów, może być potrzebny środek biobójczy. Po usunięciu zabrudzeń pokrycie dachowe warto oczyścić ze starej warstwy malarskiej, a następnie odpylić, odtłuścić za pomocą dedykowanego środka, a także zagruntować.
3. Aplikacja farby
Bezpośrednio przed nałożeniem emalii dokładnie ją wymieszaj, na przykład z rozcieńczalnikiem. Jeśli Twoim wyborem będzie wodorozcieńczalna farba do dachówki ceramicznej, wystarczy dodać wodę, co jest rozwiązaniem ekologicznym. Emalię nakładaj:
- dokładnie, aby pokryć wszystkie elementy pokrycia dachowego – zwykle wymagane są 2 warstwy, a odpowiedni odstęp czasowy między nimi to kilka godzin;
- niezbyt mocno dociskając wałek czy pędzel, aby nie doszło do odbicia jego faktury na podłożu.
Farbę warto nałożyć przy odpowiedniej pogodzie – najlepszy jest pochmurny, ale bezdeszczowy dzień, z temperaturą w granicach 10 – 20ºC. Takie warunki spowodują, że farba nie będzie zbyt szybko wysychać, a także nie dojdzie do jej wypłukania przez wodę opadową.
Malowanie dachówki ceramicznej to mało skomplikowane przedsięwzięcie, dlatego możesz je zrealizować samodzielnie. Zwróć uwagę na dobór trwałej i elastycznej farby, przygotowanie podłoża oraz aplikację emalii w odpowiednich warunkach atmosferycznych.
—
Artykuł sponsorowany
Myślałem nad tym ale chyba zlecę to fachowcowi po prostu