Nowoczesne domy typu stodoła. Co je wyróżnia, jakie drzwi dobrać?

Domy typu stodoła już od co najmniej kilku lat podbijają rynek nieruchomości. Z wiejskimi zabudowaniami gospodarczymi łączy je głównie charakterystyczna, prosta bryła. Czym wyróżniają się takie projekty i jakie są ich największe zalety? Podpowiadamy, co warto wiedzieć o nowoczesnym domu stodoła i jakie drzwi zewnętrzne – główne i tarasowe – będą najlepiej pasowały do takiego budynku.

Czym jest nowoczesny dom stodoła i co go odróżnia go od innych domów jednorodzinnych?

Dom stodoła to propozycja dla osób, które cenią sobie prostotę i funkcjonalność, a nowoczesny minimalizm i energooszczędność stawiają wyżej niż oryginalne kształty i wyszukane zdobienia. Kluczowe cechy takiego budynku jednorodzinnego to:

  • Prostokątna bryła bez balkonów, wykuszy, załamań dachu i innej tego typu dodatkowej zabudowy (rzadziej spotykane są konstrukcje na planie kwadratu lub litery L). Ma być prosto i funkcjonalnie, bez architektonicznych popisów.
  • Dwuspadowy dach bez okapu, częściej pokryty blachą niż dachówką. Wraz z prostą bryłą, dach taki sprawia, że wyglądem dom faktycznie przypomina stodołę.
  • Duża ilość przeszkleń, najlepiej na południowej lub południowo-zachodniej stronie budynku, która wychodzi na ogród. Ogromne okna, a nawet całe przeszklone ściany pełnią nie tylko funkcje praktyczne (o czym piszemy dalej), lecz także nadają bryle lekkości i nowoczesnego charakteru.
  • Przestronne, wysokie wnętrza. Najczęściej domy stodoła to konstrukcje parterowe z wysokim stropem. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by w części budynku stworzyć antresolę. Przy odpowiedniej wysokości możliwy jest też oczywiście dom piętrowy.
  • Wykończenie elewacji, często z użyciem charakterystycznych, naturalnych materiałów. Oprócz tynku, na ścianach domów typu stodoła często pojawia się drewno lub kamień, a niekiedy też nieotynkowana cegła.

Drzwi zewnętrzne do domu stodoła – jakie warto wybrać?

W nowoczesnych budynkach jednorodzinnych zwykle stosuje się dwa wejścia: główne i ogrodowe/tarasowe. Główne drzwi zewnętrze do domu stodoła powinny być przede wszystkim energooszczędne i minimalistyczne. Dobrze sprawdzą się zwłaszcza wytrzymałe modele stalowe z ościeżnicą aluminiową lub kompozytową, takie jak drzwi zewnętrzne PORTA THERMO.

Drzwi zewnętrzne PORTA THERMO GLASS

Do wyboru są aż 4 warianty energooszczędności, a najlepsze będą te o niższym współczynniku przenikania ciepła (0,61 lub 0,57 W/m²K). Do domu stodoła świetnie pasują szczególnie pełne drzwi zewnętrzne z linii PORTA THERMO MODERN o wyjątkowo minimalistycznym i nowoczesnym designie oraz eleganckie modele z subtelnymi przeszkleniami z linii PORTA THERMO GLASS. Dostępne są w 7 modnych kolorach, z których polecamy zwłaszcza czerń, antracyt oraz Dąb Winchester i Woodec Dąb Turner.

Drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego PORTA THERMO MODERN

Jakie zalety mają domy typu stodoła i dlaczego są teraz tak popularne?

Nowoczesne domy stodoła to nie tylko tak modny dziś minimalistyczny design i wrażenie przestrzenności, lecz także wiele korzyści praktycznych.

  • Niższe koszty budowy. Prosta bryła i dach wyraźnie zmniejszają wydatki na budowę domu. Nie warto natomiast oszczędzać na przeszkleniach i drzwiach, bo to od nich w dużej mierze zależą późniejsze koszty ogrzewania.
  • Energooszczędność i ekologiczność. Wysokiej jakości materiały w połączeniu z architektoniczną prostotą i dogrzewaniem wnętrza światłem słonecznym zmniejszają koszty ogrzewania. Dom stodoła może być też wyjątkowo ekologiczny, szczególnie jeśli projekt przewiduje instalację fotowoltaiczną i pompę ciepła.
  • Duże możliwości aranżacyjne, funkcjonalne układy pomieszczeń i maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Wnętrze domu stodoła stosunkowo łatwo zaprojektować tak, by jasno oddzielić strefę dzienną i nocną oraz tworzyć duże, otwarte przestrzenie (np. salon z aneksem kuchennym), czy minimalizować straty metrażu.
  • Przestronne i jasne wnętrza. Liczne przeszklenia i wysokie stropy optycznie powiększają pomieszczenia oraz dodają im oddechu.

Z racji na swoje liczne zalety, projekty domów typu stodoła cieszą się coraz większym zainteresowaniem i nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie tren ten miałby się zmienić.

 

Artykuł sponsorowany

Rekomendowane artykuły

0 komentarzy

  1. fajne do wielkich wnętrz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *