Podesty ruchome – zasady właściwej eksploatacji

Coraz częściej zwyżki można zobaczyć nie tylko na placach budowy, lecz także przy drogach, w parkach, centrach handlowych, magazynach i obiektach sportowych. Część maszyn wykorzystywana jest wyłącznie do okresowych prac, inne są w codziennym użyciu. Bez względu na to, jak często uruchamia się podesty ruchome, trzeba pamiętać, że ich żywotność zależy głównie od właściwej eksploatacji. Co to dokładnie znaczy?

Żeby praca z wykorzystaniem podestów ruchomych była jednocześnie efektywna i bezpieczna, należy zadbać o prawidłową eksploatację maszyn. Tylko wtedy, gdy zwyżki są użytkowane prawidłowo i regularnie kontrolowane, ma się pewność, że będą działać właściwie. Jednocześnie przestrzeganie rygorystycznych procedur utrzymania technicznego wpływa na żywotność podestów ruchomych.

Jakie są zasady właściwej eksploatacji sprzętu do pracy na wysokości?

Okresowe przeglądy i konserwacja podestów ruchomych

Jedną z najważniejszych zasad, o której powinni pamiętać wszyscy właściciele zwyżek, jest systematyczne dbanie o stan techniczny maszyn. Regularne przeglądy pozwalają wykryć ewentualne usterki na wczesnym etapie i usunąć je zanim spowodują większe awarie.

Podstawą są badania okresowe przeprowadzane zgodnie z zasadami określonymi w rozporządzeniu ministra przedsiębiorczości i technologii, ale równie istotne pozostają badania eksploatacyjne, powypadkowe oraz poawaryjne. Podnośniki koszowe muszą je przechodzić co jakiś czas.

Gdy wynajmuje się podesty ruchome lub ładowarki teleskopowe na długi okres o przeglądy i naprawy powinien zadbać ich właściciel. Tak postępuje np. firma Riwal (https://www.riwal.com/poland/pl-pl).

zwyzki-01.jpeg

Operatorzy z uprawnieniami i po szkoleniach

Jednocześnie trzeba pamiętać, że sprzęt do pracy na wysokości może być wykorzystywany wyłącznie przez operatorów, którzy mają odpowiednie uprawnienia. To oficjalne potwierdzenie posiadania zdolności do obsługi podestów ruchomych. Pozwalanie na użytkowanie zwyżek osobom bez uprawnień zwiększa ryzyko wypadków i uszkodzenia podnośników.

Ponadto właściciele maszyn powinni zadbać o szkolenie operatorów zarówno w zakresie prawidłowej obsługi urządzeń, jak i bezpiecznej pracy na wysokości. Drugi rodzaj szkoleń musi obejmować także wszystkich pracowników, którzy będą korzystali z platformy roboczej.

Przestrzeganie instrukcji eksploatacji

W trakcie tego typu szkoleń przypomina się o obowiązujących przepisach o dozorze technicznym oraz o konieczności dostosowania się do instrukcji eksploatacji opracowanej przez producenta zwyżki. Nigdy nie należy przekraczać dopuszczalnego udźwigu ani dopuszczalnej liczby osób na platformie roboczej, pozwalać na wychodzenie poza barierki, wykorzystywanie drabinek albo używać podnośników w nieodpowiednich warunkach atmosferycznych, np. podczas silnego wiatru, intensywnych opadów deszczu lub śniegu czy w trakcie burzy.

Obowiązkiem operatora jest wyznaczenie strefy roboczej w pobliżu podestu i zadbanie o to, żeby do urządzeń sterujących nie miały dostępu osoby nieupoważnione. Powinien również pamiętać o tym, że kosz należy unosić zgodnie z zasadami określonymi przez producenta.

 

Artykuł sponsorowany

Rekomendowane artykuły

0 komentarzy

  1. fajnie się patrzy jak ludzie pracują na takich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *