Rosnące ceny dóbr materialnych sprawiają, że klienci wybierający nowoczesne urządzenie grzewcze chcą mieć pewność, że będzie im ono służyło przez długie lata. Wpływ na decyzję o wymianie kotła gazowego mogą powodować również inne czynniki, takie jak rosnące koszty zakupu opału, wpływ na środowisko, a niekiedy nawet presja otoczenia, która zwyczajnie wymaga dobrego współżycia społecznego. Decydując się na energooszczędne i nowoczesne urządzenie, masz pewność, że zagwarantuje ono wysoką sprawność i pozwoli Ci uzyskać ciepło utajone ze spalin. Jeśli zastanawiasz się, jak dokładnie powinno wyglądać podłączenie pieca gazowego kondensacyjnego – przeczytaj tekst.
Podłączenie pieca gazowego kondensacyjnego – krok po kroku
Podłączenie pieca gazowego kondensacyjnego może okazać się długotrwałym procesem, jeżeli źle go rozplanujesz. Istotne są kolejne etapy, na które trzeba poświęcić czas, aby mieć pewność, że instalacja przebiegnie bez żadnych problemów, a te nie pojawią się także podczas późniejszego użytkowania kotła. Warto podkreślić, że stopień skomplikowania poszczególnych części montażu w dużej mierze uzależniony jest od tego, jaki kocioł gazowy zostanie wybrany przez przyszłych użytkowników.
- Wybór miejsca ma znaczenie
Zanim podejmiesz decyzję o montażu pieca kondensacyjnego, w pierwszej kolejności należy prawidłowo przygotować pomieszczenie, w którym ma się on znaleźć. Właściciele domków jednorodzinnych, którzy właśnie projektują i budują swoje mieszkania, nie muszą się tym martwić, ponieważ na tym etapie są w stanie wygospodarować dodatkową przestrzeń, w którym podłączenie pieca gazowego dwufunkcyjnego lub jednofunkcyjnego wraz z dodatkowym osprzętem instalacyjnym będzie możliwe.
Jeżeli w domu nie ma możliwości wybrania osobnego pomieszczenia na piec gazowy, właściciele powinni upewnić się, że przestrzeń, w której chcą umieścić gazowy kocioł kondensacyjny, jest do tego odpowiednio dostosowane. Najczęściej piece montuje się w łazienkach, czasami również w kuchniach. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba sprawdzić, czy wybrane pomieszczenie jest odpowiedniej wielkości i czy posiada wentylację, która jest niezbędna, jeśli planuje się ogrzewać dom gazem.
- Postaw na wysokiej jakości urządzenie
Jeżeli zdecydowałeś już, w którym będzie znajdować się, piec gazowy, następnie należy wybrać jego rodzaj. Od tego w dużej mierze będzie zależała instalacja pieca gazowego. Upraszczając podział, można wymienić kotły kondensacyjne jednofunkcyjne i dwufunkcyjne z zamkniętą komorą spalania.
- Kotły jednofunkcyjne to takie, które przygotowują CO, ale nie mają zintegrowanego systemu podgrzewu CWU. Wraz z dodatkowym cylindrycznym podgrzewaczem wody oferują bardzo wysoki komfort CWU.
- Kotły dwufunkcyjne to takie, które posiadają zintegrowany system podgrzewu CWU, czyli mają wbudowany wymiennik wtórny. Takie kotły są bardzo cenione przez użytkowników, którzy mają ograniczoną możliwość montażu kotła oraz nie wymagają dużej ilości CWU.
Na rynku producenci prześcigają się w parametrach, jakie oferują ich produkty, lecz tak naprawdę warto zwrócić uwagę tylko na kilka z nich. Przede wszystkim sprawdź wymiary kotła, np. kocioł jednofunkcyjny wiszący ecoTEC plus VCW o kompaktowej budowie (wymiary 72×44×34 cm dla kotła o mocy 20 kW) może być zamontowany w mniejszych przestrzeniach. Nowoczesne urządzenia przykładowo te od marki Vaillant pracują bardzo cicho, więc nie będą przeszkadzać domownikom w ich codziennym funkcjonowaniu.
- Znajdź solidnego instalatora
Najważniejsze, aby montaż pieca kondensacyjnego został wykonany przez instalatora mającego aktualne uprawnienia gazowe i elektryczne potwierdzone odpowiednimi dokumentami. Zazwyczaj warunkiem gwarancji u wielu producentów jest posiadanie przez fachowca przeszkolenia lub autoryzacji tegoż producenta dla konkretnego rodzaju urządzenia. Nawet jeśli nie ma takiego wymogu, to i tak warto wybierać wśród fachowców, którzy przeszli odpowiednie szkolenia i znają zakupione przez nas urządzenie. Unikniesz w ten sposób potencjalnego zagrożenia nieodpowiedniego montażu i tego, że wykonawca będzie sprawdzał swoją wiedzę na Twoim kotle. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że instalacja i urządzenie grzewcze będą funkcjonować bezawaryjnie, wydajnie i przede wszystkim bezpiecznie.
- Poznaj schemat podłączenia pieca gazowego kondensacyjnego
W nowym domu jednorodzinnym wszelkie prace rozpoczną się od zawieszenia lub ustawienia kotła w odpowiednim miejscu (należy przy tym zwrócić szczególną uwagę na zalecane w instrukcji odstępy montażowe), a następnie podłączenia go do wykonanej instalacji gazowej i centralnego ogrzewania. Kolejny krok w schemacie podłączenia pieca gazowego to montaż zasobnika ciepłej wody i doprowadzenie do niego rur wody zimnej, ciepłej i ewentualnej cyrkulacji c.w.u. (zapewnia dopływ ciepłej wody parę sekund po odkręceniu kranu). Pozostaje jeszcze podłączenie kotła do przewodów powietrzno-spalinowych i sprawdzenie szczelności poszczególnych części instalacji. Ze względu na bezpieczeństwo użytkowników, wspomniane przewody doprowadzają powietrze do kotła, które jest niezbędne podczas procesu spalania gazu oraz odprowadzają spaliny, dlatego też warto wykonać protokół szczelności instalacji po skutecznie przeprowadzonej próbie.
Aspektem, na który warto zwrócić uwagę w nowym budownictwie jest integracja systemu grzewczego z innymi urządzeniami. Pompa ciepła może wspierać system grzewczy, zwiększając jego efektywność i obniżając koszty eksploatacji. W zależności od specyfiki budynku i jego zapotrzebowania na ciepło, pompa ciepła może być doskonałym uzupełnieniem kotła gazowego, tworząc hybrydowy system grzewczy.
Gdyby w budynku już zamieszkałym zaplanować modernizację kotłowni bez wymiany rur centralnego ogrzewania, schemat podłączenia kotła gazowego wyglądałby nieco inaczej. Zanim nowy kocioł zostałby zamontowany, warto odpowiednio przepłukać rury odpowiednimi środkami chemicznymi. Wystarczy dodać je do wody grzejnej w instalacji. Następnie rozgrzewa się system i wymusza ciągły przepływ wody grzejnej, utrzymując jej wysoką temperaturę. Potem należy usunąć wodę z zanieczyszczeniami i kilkakrotnie przepłukać system czystą wodą. Woda powinna posiadać odpowiednie parametry fizyczno-chemiczne dostosowane do wymagań technicznych z instrukcji instalacji producenta urządzenia. Należy jednak pamiętać o tym, aby czas, w którym modernizowana instalacja pozostaje bez wody, był jak najkrótszy. W przeciwnym razie (jeśli np. montaż nowego kotła odbędzie się dopiero po kilku, kilkunastu tygodniach), może dojść do sytuacji, że w tym czasie zajdzie intensywna korozja elementów instalacji, ze względu na stały dopływ tlenu oraz sama instalacja na skutek pracy bakterii tlenowych i beztlenowych będzie się często zapowietrzała.
- Dowiedz się, jak działa kocioł gazowy
Po przeprowadzonej instalacji poproś instalatora, aby wytłumaczył cały schemat działania, oznaczył kierunki przepływów na instalacji oraz wyjaśnił działanie odpowiednich zaworów. Zapoznaj się z instrukcją i sprawdzaj co jaki czas instalację pod kątem nieszczelności i spadku ciśnienia. Jeżeli posiadasz wysoki stopień twardości wody w Twojej okolicy, rozważ zainstalowanie zmiękczacza wody.
Stosując się do prostych czynności zapobiegawczych, będziesz miał pewność, że zarówno urządzenie, jak i sama instalacja będą pracować przez długie lata, a Ty będziesz mógł cieszyć się uzyskanymi oszczędnościami i komfortem cieplnym dla Twojej rodziny. Postaw na urządzenia marki Vaillant.
—
Artykuł sponsorowany