Wiercenie studni głębinowych. Co inwestor powinien o niej wiedzieć?

Studnia głębinowa to często jedyny sposób na to, by posesja uzyskała dostęp do bieżącej wody. Na terenach pozbawionych sieci wodociągowej studnie głębinowe wiercone w gruncie pozwalają doprowadzić do domu wodę do picia i zastosowań gospodarskich. Warto więc wiedzieć, jak przebiega wykonanie studni głębinowej, z jakimi kosztami się wiąże i jaki osprzęt jest niezbędny do jej działania.  

Wiercenie studni głębinowych – to trzeba wiedzieć? Gdzie wybudować studnię głębinową?

Pierwszym etapem budowy studni jest wybór odpowiedniego miejsca. Istnieją dwie główne metody na określenie lokalizacji. Pierwsza to analiza planów geologicznych działki, gdzie znajdziemy informacje o położeniu wód gruntowych. Jeśli inwestor nie ma dostępu do tych danych, można przeprowadzić własne badania. Alternatywną metodą jest różdżkarstwo. Warto jednak pamiętać, że jest to metoda niekonwencjonalna, a jej skuteczność nie została potwierdzona naukowo.

Wiercenie studni głębinowej – samodzielnie czy z firmą? Bezproblemowa budowa studni głębinowej

Samodzielne wywiercenie studni głębinowej jest możliwe. Warto jednak pamiętać, że dla większości inwestorów okaże się ono wyzwaniem ponad siły. Jeśli na działce ma stanąć studnia głębinowa, konieczne jest użycie specjalistycznego sprzętu. Jego zakup jest naprawdę sporym wydatkiem. Można uniknąć, decydując się na wynajem, ale mimo tego konieczna będzie fachowa wiedza z zakresu budowy studni oraz obsługi sprzętu. Dlatego zazwyczaj dużo lepszym rozwiązaniem okaże się zlecenie wywiercenia studni dysponującej odpowiednim sprzętem firmie oferującej studnie głębinowe Olkusz.
Sama inwestycja składa się z następujących etapów:
  • określenie głębokości i wybór miejsca: studnia powinna być położona z dala od potencjalnych źródeł zanieczyszczeń, takich jak szambo, kanalizacja czy rowy;
  • wiercenie studni: odwiert wykonywany jest pod stalową rurą osłonową. Kolejne etapy to zabudowanie odwiertu, dodanie atestowanych rur z tworzywa sztucznego PCV oraz uzupełnienie przestrzeni żwirem filtracyjnym;
  • montaż pompy głębinowej.

Koszty budowy studni głębinowej. Ile kosztują studnie wiercone przez specjalistyczne firmy?

Jednym z pytań, które najczęściej zadają sobie inwestorzy jest „ile kosztuje studnia głębinowa?”. Trudno jednak o jednoznaczną odpowiedź. Koszt studni głębinowej zależy bowiem od tego, gdzie wiercone są studnie głębinowe – w różnych regionach ceny kształtują się w nieco inny sposób. Na to, jaka będzie cena studni głębinowej wpływa także jej głębokość oraz warunki terenowe. W zależności od tych czynników, inwestor musi przygotować się na wydatek od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Studnia głębinowa – osprzęt. Jaka pompa głębinowa będzie najlepsza? Jak wpływa na koszt wiercenia studni głębinowej?

Dobór odpowiedniej pompy do studni głębinowej powinien być uzależniony od kilku czynników. Najważniejsze to oczekiwana wydajność studni, głębokość odwiertu i szacowane zapotrzebowanie na wodę. Ważne jest ponadto, by pompa była mniej wydajna niż sama studnia. Wysokość podnoszenia urządzenia musi również zapewnić utrzymanie odpowiedniego ciśnienia wody w całej instalacji. Najprostsze modele kosztują kilkaset złotych. Bardziej zaawansowane pompy to zaś koszt kilku tysięcy złotych.

ABC wiercenia studni głębinowych. O czym pamiętać zlecając wywiercenie studni głębinowej?

Jak widać, wiercenie studni głębinowych to inwestycja dość skomplikowana i zdecydowana większość inwestorów potrzebować będzie pomocy specjalistycznej firmy. Inwestycja ta, mimo że wiąże się z kosztami, przynosi wieloletnie korzyści i niezależność od zewnętrznych dostaw wody – nie warto więc na niej oszczędzać.

 

Artykuł sponsorowany

Rekomendowane artykuły

0 komentarzy

  1. o ciekawy temat, fajnie coś się dowiedzieć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *