Czym jest bezpiecznik polimerowy i czym różni się od innych rodzajów bezpieczników?

Bezpiecznik polimerowy to wyjątkowo użyteczny element, który może zostać zastosowany w wielu układach. Komponent ten spełnia takie samo zadanie jak inne bezpieczniki, a więc chroni przed zbyt wysokim natężeniem prądu. Istnieją jednak pewne cechy, które odróżniają bezpieczniki polimerowe od innych typów komponentów. O czym mowa? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Bezpieczniki – zastosowanie w urządzeniach elektronicznych

Bezpieczniki to ważne elementy stosowane w układach i urządzeniach elektronicznych, które mają za zadanie ochronić nas przed negatywnymi skutkami przepływu prądu o zbyt wysokim natężeniu. Sytuacja taka mogłaby bowiem zagrozić nie tylko samemu urządzeniu, ale również jego użytkownikowi czy przestrzeni, w której ono znajduje się ono. Zadaniem tego komponentu jest więc przerwaniu układu w określonej sytuacji. Choć niektóre bezpieczniki ulegają zniszczeniu w momencie ich zadziałania, wyróżniamy także typ tego urządzenia pracujący na nieco innej zasadzie. Jest nim bezpiecznik polimerowy, który może zostać użyty wielokrotnie.

Jak działa bezpiecznik polimerowy?

Bezpiecznik polimerowy to komponent, który możemy nazwać termistorem. Co to oznacza? Pojęcie to odnosi się do takich elementów, których opór jest zależny od ich temperatury. Kiedy natężenie prądu osiąga zbyt wysoką wartość, bezpiecznik polimerowy nagrzewa się, a to powoduje znaczny wzrost jego rezystencji i tym samym przerwanie dalszego przepływu prądu. Element ten nie ulega jednak wtedy zniszczeniu – po tym, kiedy jego temperatura spadnie, będzie on mógł nadal skutecznie zabezpieczać dany układ. Trwałość tego komponentu zależy od wielu czynników. Przyjmuje się jednak, że może on pozostać sprawny nawet przez 100 cykli pracy.

Bezpiecznik polimerowy – gdzie jest wykorzystywany?

To właśnie między innymi możliwość ponownego użycia sprawiła, że bezpieczniki polimerowe stały się rozwiązaniem bardzo chętnie wykorzystywanym zarówno przez producentów różnych urządzeń, jak też przez pasjonatów elektroniki, którzy tworzą własne instalacje. Używane są one zarówno w sprzęcie elektronicznym, jak też na przykład w motoryzacji. Dzięki temu, że nie muszą być one wymieniane za każdym razem, gdy zostaną użyte, nie jest konieczne zbyt częste demontowanie ich i zastępowanie innymi elementami, co sprawia, że użytkowanie danego urządzenia jest znacznie mniej problematyczne. Wybierając bezpiecznik polimerowy warto jednak zwrócić uwagę na jego jakość i parametry. Tylko odpowiednie dopasowanie zapewni bowiem wystarczającą ochronę układu, instalacji lub całego urządzenia oraz jego użytkowników.

 

Artykuł sponsorowany

Rekomendowane artykuły

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *