Jak poprawić efektywność energetyczną domu?

Taryfy za energię elektryczną i gaz są obecnie ciągłym przedmiotem debaty publicznej w naszym kraju. Podwyżki cen, motywowane częściowo kryzysem energetycznym i wydarzeniami takimi jak wojna na Ukrainie, są obecnie powszechnym zmartwieniem polskich rodzin.

Fakty te sprawiły, że konsumenci interesują się poszukiwaniem alternatywnych rozwiązań w celu złagodzenia wzrostu rachunków, a, poprawa efektywności energetycznej jest wysoce wskazanym środkiem do osiągnięcie tego celu. Oto jak konserwacja okien i ich prawidłowy wybór, energooszczędnie urządzenia i automatyka pozwalają poprawić efektywność energetyczną domu.

Żarówki LED lub energooszczędne

Żarówki LED i energooszczędne różnią się od siebie, ale obydwa produkty mają tę samą cechę charakterystyczna, a mianowicie zużywają mniej energii niż żarówki halogenowe, są również bardziej przyjazne dla środowiska i mają znacznie długą żywotność.

Wybierz AGD przyciskiem oszczędzania energii

W dzisiejszych czasach bardzo często pralki, zmywarki i inne systemy są wyposażone w tryb oszczędzania energii, który jest zwykle oznaczony jako tryb ECO. Korzystanie z trybu ECO w urządzeniach zmniejszy zużycie wody i energii elektrycznej.

Izolacja domu i wybór energooszczędnych okien

Izolacja domu jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na osiągnięcie większej efektywności energetycznej. Wiele części nieruchomości można potencjalnie zaizolować, ale okna są miejscem, przez które ucieka znaczna ilość energii, dlatego producent okien oferuje energooszczędne okna, które mają dwie, a nawet trzy warstwy wydajnego szkła. Cena okien tego typu jest wyższa, ale zwracają się one w dłuższej perspektywie. Na ich efektywność wpływa także prawidłowa konserwacja, która obejmuje:

  • regularne czyszczenie

  • sprawdzanie uszczelek

  • sprawdzanie termoizolacji wokół okna

Wybierz energooszczędne urządzenia RTV

Energooszczędne urządzenia RTV to kolejny kluczowy sposób na poprawę efektywności energetycznej. Aby sprawdzić zużycie energii, zwróć uwagę na etykietę energetyczna, która służy jako odniesienie.

Programowalne i inteligentne termostaty

W dzisiejszych czasach coraz więcej urządzeń posiada inteligentne funkcje, które pozwalają im na samoregulację swoich funkcji, tak jak ma to miejsce w przypadku inteligentnych termostatów. Termostaty te monitorują zużycie, dostosowując się do panujących warunków i minimalizując zużycie energii.

Domotyka i automatyka

Automatyka domowa, która staje się coraz bardziej powszechna, jest synonimem efektywności energetycznej. Polega ona na zautomatyzowaniu domu za pomocą urządzeń, które pozwalają monitorować i mieć większą kontrolę nad zużyciem energii. Regulacja temperatury, sterowanie oświetleniem czy programowanie urządzeń AGD to tylko niektóre z możliwości automatyki domowej.

 

 

Artykuł sponsorowany

Rekomendowane artykuły

0 komentarzy

  1. Dobry temat przed zimą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *