Monoblok vs split. Jaką wybrać pompę ciepła do domu?

Wybrać monoblok czy split? Wielu ludzi zastanawia się nad zakupem powietrznej pompę ciepła i dowiadują się o tych dwóch głównych typach pomp ciepła.

Poznaj te dwie jednostki. Przedstawimy Ci wady oraz zalety każdego rozwiązań. Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu!

Co należy wiedzieć w pierwszej kolejności?

Zasadniczo pompy ciepła split i monoblok działają w ten sam sposób. Różnica dotyczy wyłącznie umiejscowienia komponentów, co jednak rodzi pewne kwestie. Postaramy się wyjaśnić większość w tym krótkim poradniku!

Jak działa pompa ciepła typu split?

Pompa ciepła typu split to dwie jednostki – zewnętrzna i wewnętrzna. Pomiędzy nimi przepływa czynnik chłodniczy, który musi zostać napełniony przez firmę instalującą pompę (z tego powodu musi posiadać ona uprawnienia f-gazowe). Na dodatek sam montaż może zająć nieco dłużej niż monobloków.

Jednostki typu split są oferowane w wariancie ze zintegrowanym zbiornikiem z jednostką zewnętrzną, co przypomina lodówkę. Posiadają one zaletę w postaci oszczędzania miejsca, jednak mogą być nieco trudniejsze w serwisowaniu ze względu na utrudniony dostęp do osprzętu, jak i zbiornika.

Splity posiadają nieco gorszą wydajność niż monobloki, jeżeli weźmiemy pod uwagę tych samych producentów. Jednak nie są to znaczące różnice i porównując monobloki oraz splity różnych marek, może być odwrotnie.

Jak działa pompa ciepła typu monoblok?

Pompy ciepła typu monoblok to z kolei system, który składa się wyłącznie z jednostki zewnętrznej – znajduje się w niej cały układ chłodniczy, co sprawia, że do budynku trafia już gotowa, podgrzana do określonej temperatury woda.

Warto jednak wspomnieć, że wciąż występują jednostki wewnętrzne, które jednak stanowią wyłącznie moduł hydrauliczny dla „organizacji” osprzętu co i cwu – co ciekawe, również mogą występować w wersji analogicznej do All-in-one, czyli ze zbiornikiem na podgrzaną wodę.

W związku z często lepszą izolacją akustyczną i termiczną, pompy ciepła monoblok są z reguły cichsze.

Pompy ciepła typu monoblok prezentują się z reguły lepiej pod kątem designu. Szczególnie marki premium robią z nich bowiem swoje produkty flagowe – z najlepszą wydajnością, jak również wyposażeniem i funkcjami.

Jaką pompę więc zakupić?

Nie ma aż tak dużej różnicy pomiędzy pompami ciepła split i monoblok. Jeżeli jednak stawiamy na oszczędność miejsca, większy komfort akustyczny i inwestycję na długie lata – pompy ciepła monoblok będą lepszym rozwiązaniem.

Splity są tańsze, lecz trudniejsze w montażu – trzeba też wiedzieć, że ingerencja w układ chłodniczy sprawia, że występuje większe ryzyko błędu instalacyjnego. W przypadku pomp monoblok, za wyciek płynu chłodniczego będzie z kolei odpowiadał producent – to on bowiem napełnia pompę ciepła czynnikiem chłodniczym.

Jeżeli jednak chodzi o opłacalność, każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie.

Dowiedz się więcej na temat monobloków i splitów z bardziej obszernego poradnika dostępnego pod adresem: https://pompycieplaonline.pl/monoblok-czy-split

 

 

Artykuł sponsorowany

 

Rekomendowane artykuły

0 komentarzy

  1. Teraz docieplać trzeba nawet samemu mieszkania w bloku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *