Jak zbudować basen ogrodowy?

Baseny ogrodowe cieszą się ogromną popularnością. Zapewniają doskonałą rozrywkę młodszym i starszym, sprawdzają się jako forma orzeźwienia w upalne dni, a do tego pozwalają na aktywne spędzanie wolnego czasu. Jaki jest koszt budowy basenu ogrodowego i o czym trzeba pamiętać przy jego budowie? 

Basen ogrodowy- czy warto go mieć?

Basen ogrodowy to jedna z najchętniej wybieranych atrakcji ogrodowych. Nie ma chyba nic przyjemniejszego od orzeźwiającej kąpieli, gdy z nieba leje się żar. Czasy, w których na basen ogrodowy mogli pozwolić sobie tylko najbogatsi dawno już minęły. Dzisiaj nie jest to już tak duża inwestycja i zdecydowanie większość z nas może pozwolić sobie na tę odrobinę luksusu. Jeżeli tylko mamy odpowiednią przestrzeń, warto rozważyć budowę basenu na własnej działce.

Budowa basenu ogrodowego- jak wygląda?

Basen ogrodowy może być zbudowany na wiele sposobów i z różnych materiałów. Biorąc pod uwagę nasz klimat, najczęściej stosuje się niecki basenów ogrodowych z żywic poliestrowych lub z kompozytu czy drewna impregnowanego ciśnieniowo. Nieco droższym rozwiązaniem o większej trwałości są niecki z blach gorąco galwanizowanych, paneli z tworzyw sztucznych lub z bloczków betonowych czy żelbetonowych. Przy budowie basenu szczególną uwagę przywiązuje się do szczelności basenu i jego stabilności. Konstrukcje osadzone w gruncie na betonowej płycie są wyjątkowo lekkie. Szczelność takiego basenu osiąga się poprzez zastosowanie folii basenowej z PVC. Baseny żelbetonowe, które są kryte, mogą być wyłożone płytkami lub mozaiką. Niestety, w naszym klimacie to rozwiązanie, choć efektowne, zupełnie nie nadaje się do zastosowania na zewnątrz. Opady atmosferyczne i duże różnice temperatur bardzo szybko powodują mikropęknięcia, co prowadzi do powstawania bardzo trudnych do zlokalizowania i niemal niemożliwych do naprawienia przecieków. Zdecydowanie najtańszą opcją są niecki z żywic poliestrowych. Niska cena idzie jednak w parze z niską trwałością i kosztowną renowacją. Alternatywą jest zastosowanie materiałów kompozytowych, które są odrobinę bardziej trwałe, a wciąż atrakcyjne cenowo.

Basen murowany z bloczków betonowych jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jeżeli jego budowa prowadzona jest jednocześnie z budową domy. Samo wykonanie konstrukcji jest łatwe i może być wykonane przez ekipę budowlaną. Konieczne jest jedynie zadbanie, by dno basenu było idealnie gładkie, a ściany basenu muszą być tynkowane bądź zatarte klejem.

Jakie są koszty budowy basenu w ogrodzie?

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje budowa basenu. Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie. Znaczenie ma wielkość basenu, materiał, z jakiego basen jest wykonany i materiał wykończeniowy. Koszty związane z budową niecki basenowej to podstawa, trzeba jednak wziąć pod uwagę także koszt systemów niezbędnych do prawidłowej pracy basenu. Konieczny jest zakup filtra basenowego, skimmerów, dyszy, elementów techniki basenowej i systemów podgrzewania wody. Przydadzą się także środki do uzdatniania wody i tester do badania jej pH i poziomu chloru. Dodatkowymi elementami, które są opcjonalne, ale znacząco podnoszą komfort korzystania z basenu jest oświetlenie basenowe, rolety do basenu czy akcesoria typu drabinka basenowa. Pod uwagę należy wziąć także fakt, że kosz basenu to nie tylko cena jego budowy, ale także jego utrzymania i konserwacji. Konieczne jest regularne czyszczenie basenu, a także dbanie o idealną czystość wody, co jest ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych.

 

Artykuł sponsorowany

Rekomendowane artykuły

0 komentarzy

  1. Chciałbym mieć kiedyś taki basen

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *