Budowa domu to niełatwy proces, dlatego warto, aby wszystkie prace były wykonywane przez specjalistów z danej dziedziny. W zależności od Twoich potrzeb, możesz zdecydować się na jednego generalnego wykonawcę lub kilka mniejszych ekip, które zajmą się kolejnymi etapami robót. Czym kierować się przy ich wyborze, aby efekty współpracy były zgodne z naszymi oczekiwaniami?
Doświadczenie ekipy budowlanej
W każdej ekipie budowlanej powinni znajdować się specjaliści z kilku branż. Rzadko zdarza się, że jeden człowiek wyspecjalizowany jest w każdej branży i posiada uprawnienia do wykonywania wielu, różniących się od siebie czynności. Będziemy zatem potrzebować ekipę murarską, ekipę ciesielską, specjalistów z zakresu instalacji oraz wykończenia wnętrz. Każda z tych osób/ekip powinna dysponować niezbędną wiedzą oraz odpowiednim doświadczeniem, aby zlecone przez nas prace wykonać w terminie, w zgodzie ze sztuką budowlaną oraz z naszymi oczekiwaniami. Żadna, nawet najlepiej przyswojona teoria nie może konkurować z nabytym doświadczeniem. Każda budowa może rodzić pewne trudności, o których nie zawsze pisze się w książkach. Bogate doświadczenie nabyte podczas wielu wcześniejszych realizacji bezpośrednio wpłynie na umiejętność radzenia sobie z problemem i znalezienie najlepszego rozwiązania w danym, kłopotliwym przedsięwzięciu.
Weryfikacja dotychczasowych realizacji
Najlepszym sposobem sprawdzenia ekipy budowlanej jest zapoznanie się z jej wcześniejszymi realizacjami. Możesz poprosić o przedstawienie zdjęć z już wykonanych budów i o rekomendację od poprzednich klientów. Być może właściciel firmy dysponuje pisemnymi referencjami od zadowolonych inwestorów? A może jest upoważniony do przekazania kilku namiarów na właścicieli zrealizowanych przez siebie inwestycji? Jeśli tak, to świetnie. Po pierwsze – będziesz mógł osobiście porozmawiać z tymi klientami, a po drugie – fakt udostępnienia tych danych jest wyraźnym sygnałem, że ekipa nie wstydzi się swoich działań. Możesz też poszukać opinii w internecie, jak również sprawdzić, czy firma jest zarejestrowana jako przedsiębiorca budowlany.
Jeden wykonawca czy kilka ekip?
Jeżeli chcesz do minimum ograniczyć osobiste zaangażowanie w przebieg prac, możesz zdecydować się na jednego generalnego wykonawcę. Taka firma zajmie się kompleksową realizacją robót, wedle zleconych przez ciebie zakresów. Jeśli podejmiesz decyzję o wykończeniu “pod klucz” – pozostanie ci już tylko umeblowanie wnętrz i można się wprowadzać. Przy współpracy z taką firmą, także warto zasięgnąć opinii z rynku, gdyż duża firma nie jest jednoznaczna z firmą profesjonalną. Ponadto, musisz podpisać odpowiednią umowę, aby uniknąć jakichkolwiek niedomówień i aby zawrzeć kary umowne związane z ewentualną nieterminowością w oddaniu inwestycji. Warto też, abyś dysponował swoim kierownikiem budowy, który na każdym etapie realizacji sprawdzi rzetelność wykonywanych prac. Kierownik budowy będzie także nieodzowny wtedy, gdy zdecydujesz się za zatrudnieniu kilku ekip budowlanych. Każda z nich będzie miała do wykonania poszczególny etap i nad każdym – powinna czuwać osoba z twojego ramienia, pilnująca poprawności realizacji. Decydując się na budowę przy współpracy z kilkoma ekipami, musisz wziąć pod uwagę dużo większe własne zaangażowanie. Czeka cię zamawianie materiałów i koordynacja ich dostaw. Musisz wziąć pod uwagę zorganizowanie zaplecza budowy – wc + kontener socjalny, a jeśli są to osoby z daleka – zapewnić im miejsce do spania. Weź pod uwagę, że jeśli jedna ekipa nie wyrobi się w terminie, to druga, która miała wejść na kolejny etap – nie będzie miała frontu robót. Taka sytuacja może spowodować, że stracisz tego wykonawcę i będziesz musiał szybko znaleźć ekipę zastępczą, która może okazać się dużo mniej profesjonalna lub sporo droższa. Może więc czyhać na ciebie wiele niemiłych niespodzianek, które spowodują przesunięcia terminowe oraz zwiększone koszty.
Rozsądne koszty współpracy
Bardzo ważnym aspektem wyboru generalnego wykonawcy lub kilku ekip budowlanych – są koszty. W systemie zleconym od A do Z – koszty te będą największe, ale jednocześnie – nasz wkład w czuwanie nad procesem budowy – będzie najmniejszy. Jeśli nasza praca zawodowa nie pozwala na własne zaangażowanie, warto rozważyć kwestię większej inwestycji i pozbycie się wielu problemów, jakie niesie za sobą koordynowanie całości. Oczywiście, tak jak w przypadku doświadczenia firmy, również w kontekście kosztów – zróbmy rozeznanie na rynku. Wyślijmy podstawowe rysunki z projektu do kilku wykonawców i zaczekajmy na oferty. Przedstawiony kosztorys zepnijmy z opiniami i doświadczeniem i dopiero wtedy podejmujmy decyzję o wyborze. Warto pamiętać, że wartość przedsięwzięcia zależy od wielkości i stopnia skomplikowania projektu domu. Jeśli zatem borykamy się z ograniczeniami budżetowymi, mierzmy siły na zamiary i już na etapie wyboru projektu zastanówmy się nad kosztami jego realizacji.
Wybierając system kontraktowy, czyli nawiązywanie współpracy z poszczególnymi ekipami budowlanymi, również przeanalizujmy oferty z kilku podobnych firm. Nie warto jednak skupiać się tylko na ofertach najtańszych, gdyż bardzo niska cena budzi wiele wątpliwości. Profesjonalna ekipa zna swoją wartość, jest ceniona w branży i nie narzeka na brak pracy. Ekipa słaba boryka się z brakiem klientów, zatem żeby ich pozyskać musi obniżać cenę. Skupmy się więc na stawkach średnich i wyższych oraz weźmy pod uwagę oferowane warunki usunięcia usterek. Jest to o tyle ważne, że konieczność zlecenia innemu wykonawcy poprawek, w konsekwencji może spowodować znaczne podwyższenie poniesionych kosztów.
Wytypowanie najlepszej ekipy budowlanej to niełatwe zadanie. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak doświadczenie wykonawcy, referencje, zakres oferowanych usług oraz ich koszt. Staranne przygotowanie się do podjęcia takiej decyzji jest niezwykle istotne, dlatego warto dokonać chłodnych kalkulacji i przemyśleć swój wybór wyjątkowo skrupulatnie.
Wiele ciekawych porad budowlanych znajdą Państwo w Poradniku dla budujących MURATORA https://projekty.muratordom.pl/poradnik-dla-budujacych/
Zaufaj 40 letniemu doświadczeniu MURATORA.
zdjęcie główne: Projekt domu A105 – Nasz pomysł z kolekcji Murator, arch. Katarzyna Słupeczańska
zdjęcie w treści: Projekt domu M214b Szum morza – wariant II, Autor: Dziewiątkowska Ewa, Pracownia: WMMP
Tekst sponsorowany: Projekty domów z firmy MURATOR – projekty.muratordom.pl